Empire State Building

W tym samym roku, w jakim biurowiec spółki Home Insurance legł w gruzach, w Nowym Jorku oddano do użytku jeden z najsłynniejszych na świecie drapaczy chmur – 102 piętrowy wysokościowiec Empire State Building. Dzięki swojej zakresu Empire State Building przez więcej niż czterdzieści lat dzierżył pozycję najwyższego budynku na świecie.

Taki słynny drapacz chmur mierzył 381 metrów do dachu. Przy tym na szczycie posiadał 67-metrowy maszt telewizyjny. W tego rodzaju miejscach jak Nowy Jork, Chicago lub Tokyo, bardziej rentowne jest wznoszenie dużych oraz nieprostych technologicznie wysokościowców, niż zakupywanie większej powierzchni gruntu, gdyż wartość ziemi w tych miejscach jest niezwykle wysoka.

Z początku wyścig w posiadaniu najwyższego budynku prowadziły zwykle amerykańskie miasta: Chicago, Nowy Jork, Los Angeles, Detroit. Współcześnie do wyścigu dołączyły największe oraz dynamicznie rozwijające się miejscowości Azjatyckie. Miejscowości takie dążą w dalszym ciągu, żeby mogły się poszczycić centrami z gęstą zabudową wysokościową.